<< Tagasi


PICKWA MIIKAELI KABEL

Pickwa Miikaeli kabel oli varem Diakonisside haigla kabel ja asus suure kunagise haigla kompleksi õuel. Hoones on ühendatud äärmine lihtsus ja kokkuhoidlikult saavutatud väärikus: tavaliste materjalidega teostatud, mida tõstab vaid veidi esile arhitektitöö.

Ajaloost

Hoone on 1891. aastal projekteerinud arhitekt Erwin von Bernhardt. Kui projekti lähemalt vaadelda, siis märkab mõningaid lahkuminekuid tegelikkusest – akende ülaosa ja uksepealne framuugaken pole päriselt nii pidulikud, kui projektis kavandatud. On raske ette kujutada 103 aasta sündmusi – ja raske on neist ülevaadet saada. Kuid silma hakkavad mõned üsnagi imelikud asjaolud. Nimelt on hoone hästi säilinud, enamus voodrit, uksed-aknad, ka aknaraamid, kuid veidral kombel on hävinud enamus aknaraamide peenemaid osi – algsed prossid on põhiliselt kadunud ja asendatud hilisematega. Neid on kaks varianti, kusjuures peafassaadil on prossid varem asendatud – põhineb asendusprosside kuju hindamisel. Miks akende prossid asendatud on? Ehituslikku ja muud loogikat jälgides võib selleks olla vaid mõni vägivaldne sündmus: prossid on tahtlikult mingil põhjusel välja löödud. Kas see on kellegi vandaalitsemine või sõjaaegne plahvatuse õhusurve (kildude jälgi ei leidunud), see jääbki ilmselt teadmata. Ka kolde ja korstna osas läheb projekt olemasolevast lahku.

Arhitektuurilt on kabel historitsistlik ehitis, millele on püütud lihtsate vahenditega, teravkaareliste akendega, anda neogootilikku ilmet, mida süvendab ka peafassaadi sümmeetria. Selles ilmes on viide sakraalarhitektuurile. (Samas ei leidunud ühtki jälge ususümboolikast – võimalik, et need on hoolikalt kõrvaldatud.) 19. sajandi lõpul ehitatud-ümberehitatud kirikute arhitektuur oli enamasti neogootilik – selles kajastus tollane kujutlus pidulikkusest. Muudes elementides on ehitis täiesti standardne – nii detailides, kui ka ehitusviisis.

Värvitoonid interjööris: Ruumi sees on helerohelise kattevärvi all säilinud algsed värvipinnad: esimeses ruumis on need beezikad, ookri või ka napoli kollasele toonile sarnased – sein ruumi ülaosas oli heledam, all tumedam ja neid eraldav vahekarniis mõlemast seinapinnast veelgi heledam.

Ehitusviis

Kaheruumilise hoone põhikonstruktsiooniks on puitkarkass, mis on kahelt poolt kaetud voodrilauaga. Ehitise seinapaksus on keskmiselt 24 cm. Kuna voodri paksus on 2,5 cm kummalgi pool – 1 toll, siis kandekonstruktsiooniks on jäetud ca 19 cm – 7,5 tolli. Karkassi kannab paekivist lintvundament. Kuivõrd hoone alusraam on ilmselt halvas olukorras, siis on seinad vundamendilt kohati nihkunud veidi väljapoole. Lae peale ja seinte vahele on isolatsiooniks pandud saepuru.

Välisvooder on suures osas originaalsena säilinud – laua laius 19 cm, millest nähtav osa 18 cm. Kirde küljes on seina alumises osas uuemat voodrit umbes 2/3 seinakõrgust – seegi vähemalt poolsajandit või enam vana – laua laius on siin 13,2 cm.

Sisevooder on algne nii seintel kui ka laes. Kasutatud on 19. sajandi lõpu levinumat tüüpi laelauda. Sama lauatüüpi on kasutatud rohkelt ka hoonete välisvoodri püstosades. Vahekarniisid nii sees kui väljas on säilinud – tüüpilised 19./20. sajandi vahetusele.

Tahveluksed

Peauksed – kahepoolega tapitud tahveluksed – samuti levinud tüüp. Tagumine välisuks on olnud topeltuks, millest välimine on kadunud. Ilmselt olid mõlemad uksed sarnast tüüpi. Kadunud on ka tõenäoliselt sama tüüpi kahe ruumi vaheline vaheuks.

Aknad, mida hoones on kuus tükki, on sarnase kujundusega, kuid esifassaadi aknad on kitsamad, külgedel ja tagafassaadil aga laiemad. Topeltaknad puuduvad. Algselt on neli laiemat kahepoolega akent olnud varustatud pöördriividega, millest on alles kaks tükki. Nagu eespool mainitud on algsetes aknaraamides (enamus alles), vaid mõnel juhul säilinud algsed prossid, teistel juhtudel on nad välja vahetatud.

Aknaluugid, millest on säilinud üks katkine eksemplar tagumise külje aknal, on väga huvitavat tüüpi – suletud luukide korral jäi akna ülaossa väike kolmnurkne valgmik. Konstruksioon on aga tüüpiline – lai poolpunnitud laud, kaks kiilpõõna ja tapitud otsaliistud üla- ja alaoas.

Välistreppidest on algse riismed säilinud vaid esiküljel – kolmest astmest on ülemine kadunud ja järgmised väga lagunenud.

Korsten on ühelõõriline ja laotud väiketellistest mõõduga 6 x 11 x 23 (22,5) cm 1891. aasta projekti plaanijoonisel, kus on ahi näidatud, korsten puudub. Küll aga on korsten näidatud lõikel ja vaates – võib oletada kerget metallkorstent, mis kavandati ahju kohale. Pole mingit kindlust, et niisugune kava üldse realiseeriti. Jälgede järgi korstnal, kus on üks kinnimüüritud lõõriava nähtav, võib oletada ka varasemat ahju, mis ei tarvitsenud täpselt praeguse kohas asuda.

Ahi on sekundaarne. Nagu kinnimüüritud lõõriava korstnal näitab, on olnud siin varem teine ahi. Tema kuju ja iseloomu kohta andmed puuduvad. Kuid ka olemasolev ahi on väga vana – tõenäoliselt rohkem kui pool sajandit, mida näitavad varasematele metallahjudele iseloomulikud profiilid.

Põrandad mõlemas ruumis on kaetud lihvitud paeplaatidega. Neist on säilinud murdosa – umbes neljandik. Nende mõõdud on vastavalt 71 x 71 cm (1 vene arssin x vene arssin); 71 x 78 cm ja 71 x 98 cm (16 verssokit e. 1 arssin x 22 verssokit).

Katuse algset kattematerjali ei õnnestunud näha, kuid hoone arhitektuuri analoogiaid arvestades pidi selleks olema tsingitud ja valtsitud katuseplekk.

A. Sildre
Arhitektuuriajaloolane

Kontakt Teated Esilehele Lehe algusesse Esilehele Harju-Jaani kirik Juuru kirik Jõelähtme kirik Jüri kirik Kose kirik Pikva kabel Kuusalu kirik Leesi kirik Loksa kirik Randvere kirik Tuhala kirik